Eliška

TTS Eliška

Po několika měsících testování v beta komunitě, nastavování a ladění pravidel chování Elišky, jsme 31. března 2019 spustili nový český hlas navigace Waze. Strojový hlas (TTS) Elišky je sice upovídaný, ale to je jeho účel. Říká jména silnic a ulic. Čte texty z tabulí na rampách. Informuje o hrozícím nebezpečí atd.

Eliška má ještě své mouchy, které průběžně odchytáváme a opravujeme. Přidejte se k nám a nahlaste chybu Elišky:

Jak Eliška funguje

Hlas Elišky je generovaný pomocí TTS od Google. TTS znamená Text to speach a je to technologie převodu psaného textu do mluvené řeči.

Aplikace Waze skládá text z několika zdrojů. Naši dobrovolní překladatelé přeložili téměř tři sta anglických výrazů. Tyto fragmenty výrazů Waze spojuje s texty zadanými v mapě do výchozího textu. Na tento text aplikace použije pravidla, která upravují konečnou podobu textu.

Pravidla jsme vytvořili během testování Elišky na přelomu let 2018, 2019. Při spuštení Elišky jich bylo více než tři sta. Nejvíc pravidel říká Elišce, jak má číst zkratky zadané do mapy Waze. Původní Eliška třeba četla Ml. Boleslav jako Mladší Boleslav, neuměla číst římské číslice a zkratky států. TTS neumí skloňovat názvy, které jsou v mapě zadány v prvním pádě. Proto jsme museli přidat sadu pravidel, která v některých případech přidává před název doplňková slova (např. na silnici, do ulice atp.). Eliška také zaokrouhluje vzdálenosti na celá čísla a jejich poloviny, vynechává čtení dlouhých čísel silnic III. třídy, upravuje texty výstrah na blížící se nebezpečí. A je toho samozřejmě víc, co regulární výrazy, kterými vytváříme pravidla, dělají.

Pravidla samozřejmě budeme zadávat dál, protože Eliška není dokonalá a také aplikace se neustále vyvíjí.

Výběr hlasu

  1. V nastavení Waze vybrat Hlas a zvuky.
  2. V sekci Hlasové pokyny klepnout na aktivní hlas.
  3. Zvolit Elišku v seznamu Waze hlasy.

Problémy

Vymazání cache

Než nahlásíte chybu TTS, pokuste se ji znovu vyvolat. Před tím vymažte cache příkazem cc@tts, který zadáte do vyhledávacího pole v aplikaci Waze.

Známé chyby Elišky

Hlášení chyb